Miasto Jasło, położone w malowniczej części województwa podkarpackiego, ma historię rozciągającą się wieków wstecz. Choć dzisiaj być może nie jest tak szeroko rozpoznawane na arenie międzynarodowej jak inne polskie metropolie, jego przeszłość kryje wiele fascynujących opowieści.

Początki Jasła datują się na średniowiecze. Pierwsze pisemne wzmianki o mieście wywodzą się z XIV wieku, kiedy to otrzymało prawa miejskie. Położenie miasta na ważnych szlakach handlowych pomogło jego rozwojowi i znaczeniu w regionie.

Przez długi czas historii Polski, Jasło, podobnie jak wiele innych miast, doświadczyło trudnych chwil zaborów. W XIX wieku miasto wpadło pod władzą Austrii, co miało wpływ na jego postęp urbanistyczny i kulturalny. Budowa kolei oraz rozwój przemysłu sprawiły, że Jasło stało się ważnym ośrodkiem gospodarczym regionu.

Czasy II wojny światowej były bardzo ciężkie dla Jasła. Miasto było terenem wielu bitew i zostało poważnie zniszczone w trakcie działań wojennych. Po wojnie mieszkańcy z determinacją podjęli się odbudowy miasta, pragnąc przywrócić mu dawny blask.

Po wojnie Jasło przeszło przez okres intensywnego rozwoju. W latach PRL-u miasto przekształciło się w ważnym ośrodkiem przemysłowym, zwłaszcza w branży chemicznej i maszynowej. Załamanie komunizmu w 1989 roku doprowadził do nowych wyzwań i możliwości. W ciągu ubiegłych kilkudziesięciu lat miasto postępowało dynamicznie, przekształcając się w ważnym centrum gospodarki i kultury w regionie.

Historia Jasła to relacja o odwadze i duchu przetrwania. Przez wieki miasto doświadczało wielu trudności, ale zawsze potrafiło się podnieść i iść naprzód. Dziś Jasło jest świadkiem swojej bogatej przeszłości, ale w tym samym czasie spogląda w przyszłość z optymizmem i wiarą na dalszy rozwój.