Badanie techniczne pojazdu

Co to jest badanie techniczne pojazdu?

Badanie techniczne pojazdu to obowiązkowa procedura, której muszą poddać się wszyscy właściciele samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony. Jest ono wykonywane w celu sprawdzenia stanu technicznego pojazdu oraz upewnienia się, że jest on bezpieczny do prowadzenia.

Badanie techniczne pojazdu musi być wykonane przez uprawnionego diagnostę lub serwisanta. Można je zrobić w autoryzowanym stacjonarnym serwisie, ale również coraz częściej można spotkać mobilne usługi badania technicznego.

Jak przebiega badanie techniczne pojazdu?

Podczas badania technicznego pojazdu sprawdzane są takie elementy jak:

  • hamulce
  • układ kierowniczy
  • oświetlenie
  • opony i felgi
  • emisja spalin

Ponadto badany jest także stan karoserii oraz podwozia pojazdu. Wszystkie te elementy muszą spełniać określone wymogi, aby pojazd mógł przejść badanie techniczne. Jeżeli któryś z nich nie spełnia tych wymogów, to diagnosta lub serwisant może unieważnić badanie techniczne. W takim wypadku konieczna jest naprawa i ponowne przeprowadzenie badania.

Jak często należy wykonywać badanie techniczne pojazdu?

Badanie techniczne pojazdu należy wykonywać co roku lub co 2 lata, w zależności od tego, który termin jest dla danego pojazdu korzystniejszy. Można to sprawdzić w tabeli okresowych przeglądów technicznych, która jest dostępna na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Podsumowując, badanie techniczne pojazdu to obowiązkowa procedura, którą muszą przejść wszyscy właściciele samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony. Jest ono wykonywane w celu sprawdzenia stanu technicznego pojazdu oraz upewnienia się, że jest on bezpieczny do prowadzenia. Badanie techniczne pojazdu należy wykonywać co roku lub co 2 lata, w zależności od tego, który termin jest dla danego pojazdu korzystniejszy. http://skp.dyszkiewicz.pl/