Cięcie laserem

Przecinanie materiałów takich jak metal czy beton nie jest łatwe. Zazwyczaj wykorzystuje się do tego celu metodę mechaniczną, która polega na użyciu odpowiednich tarcz oraz szlifierek. Możliwe jest także wykorzystywanie plazmy, jednak to możliwe jest tylko wtedy, gdy mamy do czynienia z metalami. Najnowsza technologia to cięcie laserem, które nadaje się do obróbki obydwu powyższych materiałów. Jednocześnie jest bardzo precyzyjne, co pozwala na uzyskanie kształtów dochodzących tolerancją do jednej setnej milimetra.

Nic więc dziwnego, że używanie lasera do cięcia stało się tak popularne. Wykorzystuje się je w bardzo wielu gałęziach przemysłu, które w XXI wieku są wyjątkowo mocno rozbudowane. Przede wszystkim cięcie laserem używane jest w przemyśle motoryzacyjnym, wojskowym oraz stoczniowym. Tam mamy do czynienia z grubymi blachami, które niejednokrotnie muszą być docięte z bardzo niewielką tolerancją, by wszystko pasowało idealnie. Nie brakuje jednak również laserów w budownictwie, gdzie za ich pomocą można przecinać bardzo grube betonowe bloki, które inaczej trudno byłoby jakkolwiek obrabiać.

Wykorzystując cięcie laserem można też uzyskać identyczne efekty w bardzo odległych miejscach na świecie. Wystarczy wykonać jeden projekt komputerowy, który następnie przesyłany jest do wielu różnych placówek (np. fabryk samochodów). Wszędzie, gdzie zostanie on załadowany do maszyny przeprowadzającej cięcie laserowe, możemy spodziewać się identycznego i tak samo precyzyjnego efektu. Właśnie stąd między innymi przemysł motoryzacyjny tak bardzo chętnie wykorzystuje tą nowoczesną i bardzo pożyteczną technologię.