Szybki przegląd nieruchomości na Cyprze

W ostatnich latach Cypr stał się coraz bardziej popularnym miejscem dla zagranicznych nabywców chcących zakupić nieruchomość. Niezależnie od tego czy szukają Państwo domu wakacyjnego przy plaży czy stałego miejsca zamieszkania w tym oszałamiającym śródziemnomorskim kraju, jest kilka rzeczy, które trzeba wiedzieć o zakupie nieruchomości na Cyprze.

Tytuły własności i podatki

ierwszą rzeczą, o której należy pamiętać jest to, że na Cyprze istnieją dwa rodzaje tytułów prawnych do nieruchomości: freehold i leasehold. Tytuły własności freehold dają kupującym pełną własność nieruchomości, podczas gdy tytuły własności leasehold przyznają własność na określony czas (zazwyczaj 99 lat). Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z różnicy przed zakupem jakiejkolwiek nieruchomości na Cyprze.

Jeśli chodzi o podatki, kupujący są zobowiązani do zapłaty podatku VAT (Value Added Tax) od wszystkich nowych nieruchomości na Cyprze. Standardowa stawka VAT wynosi 18%, ale nieruchomości zakupione jako podstawowe miejsce zamieszkania kwalifikują się do obniżonej stawki VAT w wysokości 5%. kupujący, którzy nie są rezydentami Cypru, podlegają również podatkowi od zysków kapitałowych, kiedy sprzedają swoją nieruchomość. Podatek od zysków kapitałowych wynosi obecnie 20%.

Proces zakupu

Proces zakupu nieruchomości na Cyprze jest stosunkowo prosty. Po znalezieniu interesującej nas nieruchomości, prawnik pomoże nam w negocjowaniu ceny ze sprzedającym. Po uzgodnieniu ceny zostanie sporządzona umowa, która zostanie podpisana przez obie strony. W tym momencie kupujący wpłaca depozyt w wysokości 10%. Saldo jest należne w ciągu trzech miesięcy.

Ważne jest, aby pamiętać, że umowy na Cyprze są prawnie wiążące, więc upewnij się, że jesteś absolutnie pewien nieruchomości przed podpisaniem czegokolwiek! Po podpisaniu umowy i wpłaceniu salda, akt sprzedaży zostanie zarejestrowany w Urzędzie Rejestracji Gruntów i nieruchomość będzie oficjalnie Twoja.

Niezależnie od tego, czy szukasz domu wakacyjnego czy stałego miejsca zamieszkania, Cypr jest doskonałym wyborem – ale jest kilka rzeczy, które musisz wiedzieć o zakupie nieruchomości w tym śródziemnomorskim kraju. Od tytułów własności typu freehold i leasehold do podatku VAT i podatku od zysków kapitałowych, pamiętaj, aby zrobić swoje badania przed zakupem jakiejkolwiek nieruchomości na Cyprze. domy na sprzedaż cypr