Jakie są rodzaje kabli ziemnych?

Kable są siłą napędową naszej elektroniki. To rzecz, której nie zauważamy na pierwszy rzut oka, jednak bez nich wszystkie urządzenia elektroniczne przestałyby działać. Jest to więc niezbędny element otaczającej nas rzeczywistości.

Jednym z rodzajów kabli zasilających są kable ziemne, najczęstszym rodzajem jest kabel YKY 5×4, który używa się do łączenia dodatnich i ujemnych zacisków źródła zasilania AC z ziemią. Jest on również używany do podłączenia sprzętu, który musi zostać uziemiony, takiego jak urządzenia elektryczne czy oprawy oświetleniowe. Ten typ kabla jest używany do linii energetycznych, linii telefonicznych i innych urządzeń komunikacyjnych.

Przewód YKY 5×4 posiada skręcone żyły miedziane, które są pokryte gumową izolacją chroniącą przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi. Materiał izolacyjny jest odporny na wysokie temperatury i charakteryzuje się niską emisją dymu w przypadku pożaru.

Przewód może być wykonany z gołej miedzi lub ocynowanego drutu miedzianego, w zależności od zastosowania. Ocynowany drut miedziany zapewnia lepszą ochronę przed korozją. Może również zagwrantować lepszą przewodność niż drut nieocynowany, ponieważ cienka warstwa cyny poprawia jego właściwości elektryczne, zwiększając zdolność do przewodzenia prądu bez oporu.