Kannabinoidy

Kannabinoidy to klasa różnorodnych związków chemicznych, które działają na receptory kannabinoidowe w komórkach, które hamują uwalnianie neuroprzekaźników w mózgu. Związki chemiczne w tej rodzinie obejmują endokannabinoidy (produkowane naturalnie w organizmie przez ludzi i zwierzęta), fitokannabinoidy (występujące w konopiach indyjskich i niektórych innych roślinach) oraz syntetyczne kannabinoidy (produkowane sztucznie). Najbardziej znanym kannabinoidem jest fitokannabinoid tetrahydrokannabinol (THC), podstawowy związek psychoaktywny konopi. Innym ważnym składnikiem rośliny jest kannabidiol. Istnieje co najmniej 85 różnych kannabinoidów wyizolowanych z konopi, wykazujących zróżnicowane działanie.

Najważniejszym kannabinoidem wytwarzanym przez rośliny konopi jest tetrahydrokannabinol (THC). THC jest odpowiedzialny za wszystkie psychoaktywne efekty marihuany, w tym odurzenie i uspokojenie. Wywołuje również efekty przeciwbólowe i przeciwzapalne, które według doniesień są przydatne w leczeniu przewlekłego bólu. Inne kannabinoidy wytwarzane przez konopie indyjskie to kannabinol (CBN), kannabichromen (CBC), kannabigerol (CBG), kannabidiol (CBD), Δ9-tetrahydrokannabiwaryna (THCV) i inne, z których wiele wciąż jest tylko częściowo scharakteryzowanych.

Receptory kannabinoidowe są obecne w całym organizmie, a ich największe stężenie znajduje się w mózgu. Są one odpowiedzialne za działanie kannabinoidów na organizm człowieka. Do tej pory opisano dwa typy receptorów kannabinoidowych: CB1 i CB2. Receptory CB1 są głównie obecne w mózgu i rdzeniu kręgowym, podczas gdy receptory CB2 są obecne w śledzionie, wątrobie i nerkach. Te receptory odpowiadają za działanie kannabinoidów na organizm w różny sposób.

Receptory kannabinoidowe służą do regulacji wielu funkcji w organizmie, takich jak apetyt, metabolizm, sen, pamięć i układ nerwowy. Uwalniają neuroprzekaźniki i mogą modulować ich uwalnianie. Ponadto kannabinoidy mogą wpływać na funkcjonowanie innych receptorów, takich jak receptory noradrenergiczne i serotonergiczne. Kannabinoidy mają też działanie przeciwdrgawkowe i przeciwpsychotyczne.