Jak wybrać odpowiednią matę do ćwiczeń?

Wybór odpowiedniej maty do ćwiczeń jest ważny, zwłaszcza jeśli planujesz uprawiać jogę lub pilates. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy doświadczonym uczniem tych dyscyplin, jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać przy wyborze maty, w tym przyczepność i grubość. Każdy z tych aspektów jest bowiem czynnikiem wpływającym na to, jak mata będzie się czuła pod stopami i jak dobrze będziesz mógł na niej balansować.

 

Na przykład, cieńsza mata będzie trudniejsza do utrzymania równowagi, ponieważ jest mniej poduszki między stopami a podłogą. Bardziej amortyzowana mata zapewni Ci większy komfort podczas wykonywania ćwiczeń wymagających leżenia na plecach. Co więcej, lepka powierzchnia jest dobra do ćwiczeń na podłodze, takich jak pilates i joga, ale zła do podstawowych pompek i ćwiczeń typu crunch, ponieważ będziesz mieć problemy z utrzymaniem się w górze.

 

Istnieją również maty stworzone specjalnie do określonych rodzajów treningu: niektóre maty zapewniają przyczepność, więc są lepsze do treningu cardio z dużą ilością skoków lub podnoszenia ciężarów; inne są dłuższe do pilatesu lub jogi; jeszcze inne są krótsze do ćwiczeń rozciągających. Trzeba też wziąć pod uwagę, czy mata ma przykrywać całą powierzchnię treningową, czy też chcemy ją tylko rozłożyć pod stopami w razie potrzeby.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie https://strongo.pl/ .