Jak wybrać odpowiednie buty do biegania?

Jeśli biegasz, prawdopodobnie zostałeś zapytany o rodzaj butów, które nosisz i dlaczego. Technologia butów do biegania ewoluowała w szybkim tempie, przez co trudno jest wiedzieć, które kupić. Zasadniczo istnieją trzy rodzaje butów do biegania: neutralne, stabilność i kontrola ruchu.

 

Główną różnicą między tymi kategoriami jest amortyzacja i wsparcie. Buty neutralne mają mniejszą amortyzację i większą elastyczność niż buty stabilizacyjne. Buty stabilizacyjne mają więcej amortyzacji i mniej elastyczności niż buty motion-control. Buty motion-control przeznaczone są dla osób z nadmierną pronacją (przetoczenie stopy do wewnątrz).

 

Te buty do biegania różnią się także wysokością pięty – wyższa pięta oznacza większe wsparcie, ale także większe obciążenie ścięgna Achillesa oraz większy nacisk na kolano. Waga butów różni się w zależności od stylu buta; cięższy but może sprawiać wrażenie, że nosisz cegłę na każdej stopie, podczas gdy lekki but może sprawiać wrażenie, że jest wykonany z papieru. Najlepszym sposobem na wybór butów do biegania jest udanie się do specjalistycznego sklepu biegowego i dopasowanie ich przez profesjonalistę, który weźmie pod uwagę Twój wzorzec pronacji i wszelkie istniejące urazy lub schorzenia. Następnie zaleci najlepsze buty dla Twojego typu ciała i poziomu aktywności. Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie https://bizsport.pl/ .