Wkłady klejowe – wybór, zakup, użytkowanie

Kleje do pistoletów to produkty często stosowane w użytku profesjonalnym i domowym. Wykonasz za ich pomocą proste naprawy, konstrukcje, połączysz wybrane materiały lub elementy. Wydajność kleju zależy w dużym stopniu od samego pistoletu oraz jego możliwości, który pomoże Ci optymalnie wykorzystać klej oraz precyzyjnie nałożyć go na wybraną powierzchnię. 

Wielkość wkładów klejowych 

Podstawową sprawą użytkową jest rozmiar wkładu klejowego, który powinien pasować do użytkowanego pistoletu. Najczęściej wybierane są wkłady o średnicy 7, 8, 11 lub 12 mm. Znajdziesz także mniej popularne wkłady 9 i 10 mm. Sztyfty o mniejszej średnicy również nadają się do stosowania w pistoletach, jednak jest to obarczone pewnym ryzykiem ich uszkodzenia. Warto przestrzegać zaleceń producenta i wybierać wkłady o zalecanej średnicy. 

Rodzaje wkładów klejących 

Rodzaj kleju ma olbrzymi wpływ na uzyskiwane rezultaty oraz wytrzymałość tworzonych połączeń. Źle dobrany klej będzie skutkował słabym połączeniem, łatwym do zerwania. 

Kleje uniwersalne to najpopularniejszy wybór. Nadają się do różnych powierzchni i materiałów, a wiele spośród oferowanych produktów ma bardzo zadowalające właściwości klejące. Obok nich znajdziesz także kleje dedykowane do konkretnych grup materiałów: ceramiki, metalu, drewna i tektury (kartonów). 

Kolory wkładów to kwestia estetyczna, jednak istotna dla wielu użytkowników. Wyróżniamy kleje przezroczyste, białe i czarne. Rzadziej stosuje się kleje kolorowe. 

Temperatura topnienia to ważna cecha użytkowa. Typowy klej termotopliwy nakłada się w temperaturze 210 stopni C. Nowej generacji produkty mają o wiele niższą temperaturę topnienia – na poziomie 130 stopni.