Technologia LED w projektorach – co się zmieniło? Jak to działa?

W ciągu ostatnich kilku lat wiele się zmieniło w świecie projektorów. Ponieważ coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z korzyści płynących z posiadania projektora w domu, rośnie zapotrzebowanie na produkty lepszej jakości z ulepszonymi funkcjami i technologią. Najbardziej znaczącą zmianą, jaką zaobserwowaliśmy, jest wprowadzenie do projektorów technologii LED.

I nagle stała się LED-owa jasność

Technologia LED (Light Emitting Diode) jest obecna już od jakiegoś czasu, ale do niedawna nie była w żaden znaczący sposób wykorzystywana w urządzeniach do domowej rozrywki, takich jak telewizory czy monitory komputerowe. Trochę to trwało, zanim technologia ta została doprowadzona do takiego stanu, że można ją skutecznie wykorzystywać w większych urządzeniach, takich jak projektory laserowe LED.

Czym jest projektor LED?

Projektory laserowe LED wykorzystują do wyświetlania obrazów matrycę diod emitujących światło (LED) zamiast lampy. Pojedyncza dioda LED wytwarza tylko jeden kolor (czerwony, zielony lub niebieski), więc w celu wytworzenia białego światła stosuje się wiele różnych kolorowych diod LED w połączeniu.

Soczewka skupia światło w obraz na ekranie. Jasność wyświetlanego obrazu zależy od tego, ile światła przechodzi przez każdy piksel (element obrazu) w filtrze. Na przykład, w filtrze czerwonym tylko czerwone światło przechodzi przez każdy piksel, podczas gdy zielone i niebieskie przechodzą tylko częściowo.

Aby zwiększyć jasność bez zwiększania zużycia energii, producenci próbowali znaleźć sposób na stworzenie jaśniejszych filtrów bez zwiększania zużycia energii, więc nowoczesne rozwiązania implementuje się w najnowsze projektory LED-owe. Obecnie jasność i energia ze sobą współgrają z korzyścią dla naszej kieszeni.